Predrafaelitizam (arhiva)

Naziv kolegija: Predrafaelitizam
Nastavnica: dr. sc. Tatjana JUKIĆ, red.prof.
ECTS-bodovi: 6
Jezik:  engleski
Trajanje: jedan semestar, 7. ili 9., zimski
Status: izborni kolegij
Oblik nastave: 1 sat predavanja, 2 sata seminara tjedno
Uvjeti za upis kolegija: upisan sedmi, odnosno deveti semestar

Cilj kolegija: Kolegij se fokusira na opis i analizu prikazivačkih praksi predrafaelitizma, u odnosu prema književnosti, filmu i kritičkoj teoriji. Prorada tih sadržaja važna je posebno stoga što upravo viktorijanska kultura snažno participira u genealogiji suvremene britanske kulture, ali i problemskih čvorova konstituentnih za suvremenu kulturnu politiku i humanističke znanosti uopće. Nastava u kolegiju uključivat će i predavanje i seminarski tip rada, a konačna ocjena objedinit će rezultate eseja na izabranu temu, te finalnog pismenog ispita.

Uloga kolegija u ukupnom kurikulumu: Prorada tih sadržaja važna je stoga što upravo viktorijanska kultura snažno participira u genealogiji suvremene britanske kulture, ali i problemskih čvorova konstituentnih za suvremenu kulturnu politiku i humanističke znanosti uopće.

Korištene metode: Dijalog studenata s nastavnikom i zajednička analiza materijala, uključujući i dostupne elektronske izvore.

Sadržaj kolegija:

1.  Uvod: viktorijanci, vizualnost, seksualnost i Foucault.
2.  Osnivanje Bratstva: naracija, historizam, geopolitika.
3.  Osnivanje Bratstva: naracija, historizam, geopolitika.
4.  Prakse samoreprezentacije: D.G. Rossetti, Deverell, Millais.
5.  Prakse samoreprezentacije: D.G. Rossetti i poezija između prijevoda i vizualnoga.
6.  Predrafaelitizam, rod, seksualnost: slikarstvo.
7.  Predrafaelitizam, rod, seksualnost: Christina Rossetti.
8.  Predrafaelitizam, rod, seksualnost: od Foucaulta prema Deleuzeu.
9.  Predrafaelitizam i genealogija vizualnih praksi filma.
10. Predrafaelitizam i genealogija vizualnih praksi filma.
11. Predrafaelitizam i kulturna memorija: postmodernizam, roman, teorija traume.
12. Predrafaelitizam i kulturna memorija: postmodernizam, roman, teorija traume.
13. Predrafaelitizam i hrvatska kulturna povijest.
14. Diskusija, rekapitulacija, priprema za kolokvij.
15. Kolokvij. Evaluacija.

Literatura:
Obavezna:
– William Holman Hunt. Pre-Raphaelitism and the Pre-Raphaelite Brotherhood (izbor)
– Dante Gabriel Rossetti. Izbor iz pjesama i prijevoda; “The Stealthy School of Criticism”
– Robert Buchanan. “The Fleshly School of Poetry”
– Christina Rossetti. Izbor iz pjesama i pripovjedne proze
– Charles Dickens. “A Criticism of Millais’ ‘Christ in the House of His Parents'”
– John Ruskin. Izbor tekstova o predrafaelitima
– Walter Pater. “Dante Gabriel Rossetti”
– Henry James. Izbor iz pisama
– Algernon Charles Swinburne. Izbor iz pjesama
– John Fowles. The French Lieutenant’s Woman
– A. S. Byatt. Possession. A Romance

– Benjamin, Walter. “The Task of the Translator”
– Bronfen, Elizabeth. Over Her Dead Body. Death, Femininity and the Aesthetic (izbor)
– Cavell, Stanley. Contesting Tears. The Hollywood Melodrama of the Unknown Woman (izbor)
– Deleuze, Gilles. A Thousand Plateaus (izbor)
– Deleuze, Gilles. Essays Critical and Clinical (izbor)
– Foucault, Michel. Discipline and Punish: The Birth of the Prison (izbor)
– Foucault, Michel. The History of Sexuality: 1. (izbor)
– Freud, Sigmund. “Mourning and Melancholia”
– Gilbert, Sandra M. i Susan Gubar. The Madwoman in the Attic and the Nineteenth-Century Literary Imagination (izbor)
– Harding, Ellen (ur.). Re-Framing the Pre-Raphaelites. Historical and Theoretical Essays (izbor)
– Jukić, Tatjana. “Dangers of Gendering. The Case of Pre-Raphaelitism”
– Jukić, Tatjana. Zazor, nadzor, sviđanje. Dodiri književnog i vizualnog u britanskom 19. stoljeću (izbor)
– Mulvey, Laura. “Visual Pleasure and Narrative Cinema”
– Paglia, Camille. Sexual Personae. Art and Decadence from Nefertiti to Emily Dickinson (izbor)
– Pointon, Marcia (ur): Pre-Raphaelites Re-Viewed (izbor)
– Pollock, Griselda. Vision and Difference. Femininity, feminism and histories of art (izbor)
– Rancière, Jacques. The Future of the Image (izbor)
– Tobin, Thomas (ur). Worldwide Pre-Raphaelitism (izbor)

Izborna:
U pripremi.

Način polaganja ispita: Konačna ocjena objedinit će rezultate eseja na izabranu temu, te finalnog pismenog ispita.

Način praćenja kvalitete i uspješnosti izvedbe predmeta: Anonimna studentska anketa na kraju semestra.