Tematika rodnosti u modernoj anglofonoj književnosti i kulturi

Ljetni semestar 2011/12.
Tematika rodnosti u modernoj anglofonoj književnosti  i kulturi  TC “Tematika rodnosti u modernoj anglofonoj književnosti” /f C/ “3”
Nositelj kolegija:
dr. sc. Ljiljana Ina Gjurgjan, red. prof.

Naziv predmeta: Anglofona književnost i kultura
Naziv kolegija: Tematika rodnosti u modernoj anglofonoj književnosti  i kulturi
TC “Tematika rodnosti u modernoj anglofonoj književnosti” /f C / “3”
Predavač:
dr. sc. Ljiljana Ina Gjurgjan, red. prof.

ECTS bodovi: 6
Trajanje: 1 semestar
Status (obavezni/izborni): unutarnja izbornost/izbornost
Oblici nastave s brojem sati semestralno: predavanja 15 sati; 30 sati seminara

Uvjeti za upis kolegija: Upisan diplomski studij anglistike. Student mora pri upisu četvrte godine studija imati položene sve ispite preddiplomskog dijela studija anglistike Filozofskog fakulteta u Zagrebu ili usporedivog programa anglistike s drugog sveučilišta u Hrvatskoj ili u inozemstvu. Za vanjsku izbornost upisan diplomski studij i dozvola predmetnoga nastavnika.
Način provjere znanja
: kontinuirana evaluacija
Okvirni sadržaj predmeta:
Naglasak u seminaru bit će na kulturalnoj definiciji rodnosti temeljem analize kritičkih tekstova i paradigmatskih književnih i drugih tekstova kulture navedenih u syllabus.
Cilj kolegija (očekivane kompetencije):
Svrha kolegija je upoznavanje s nekim od kapitalnih djela moderne kulture kao i kulturalno i historiografsko promišljanje rodnih odnosa. Kolegij na taj način osposobljava polaznice/ke za bolje razumijevanje kulture te ih osvještava za problematiku rodnih odnosa  i kulturološku semiozu. Kolegij nudi uvid u suvremeno književno i kulturološko promišljanje rodnosti i osposobljava studente za samostalnu analizu književnih tekstova i drugih tekstova kulture.

Syllabus:
1. Uvod: The representation of gender in  literautre and culture.Žižek, Slavoj (1995) “Woman is one of the Names–of-the Father. Butler, Judith:

Sex and Gender” in “Simone de Beauvoir’s Second Sex”, Yale French Studies (web);
Susan Bordo: “The Cartessian Masculinization of Thought”.
Judith Butler, «Subversive Bodily Acts» from Gender Trouble; “Drag”, Dictionary of contemporary literary theory
2. The representation of women in 19th  century literature an culture ;
E.A: Poe «The Raven», E. Bronfen from Over Her Dead Body
3. Female subversiveness and ecriture feminine. Helen Cixous by H. Alexander: Rewriting female desire,  Adrienne Rich: from «Twenty-One Love Poems»,
Adrienne Rich: «When We Dead Awaken», A.S. Byatt: from «The Djinn in NInghtingale’s Eye» Claire Keegan, «Quare Name for a Boy» Zora Neal Hurston
How It Feels to be Colored Me