Kanadska književnost i kultura

Naziv kolegija: Kanadska književnost i kultura
Nastavnica:
dr. sc. Vanja Polić, docent

ECTS-bodovi: 6
Trajanje: jedan semestar, 4. ili 6. (2012/13)
Status: izborni kolegij
Oblik nastave: seminar
Uvjeti za upis kolegija: položen Uvod u studij engleske književnosti; upisan 4. ili 6. semestar
Cilj kolegija: Cilj kolegija je da studente upozna s dijelom korpusa kanadske književnosti, kako fikcionalne tako nefikcionalne (neki od najpoznatijih svjetskih kritičara su Kanađani: Marshall McLuhan, Margaret Atwood, Northrop Frye, Brian McHale, Linda Hutcheon, Simon During) te da tako omogući studentima da kanadsku knijževnost smjeste u širi kontekst književnosti pisanih na engleskom jeziku (engleskim jezicima).
Studentske obveze: ispunjavanje elemenata kontinuirane provjere znanja, koji obuhvaćaju redovito pohađanje nastave, provjeru čitanja odabranih književnih djela i gledanja odabranih filmova, kraće pisane zadatke u okviru nastave, pravovremenu predaju seminarskog rada i obvezno polaganje 2 kolokvija. Seminarski rad nosi 35% ocjene, dva kolokvija 50% i ostali elementi kontinuirane provjere znanja 15% zaključne ocjene iz kolegija. Za prolaz na kolegiju nužno je zadovoljiti sve elemente kontinuirane provjere znanja.

Sadržaj kolegija:
1. tjedan: upoznavanje sa studentima, opće informacije o književnom seminaru, upoznavanje sa studentskim dužnostima i pravima, razgovor o popisu literature.

2. tjedan: kratki pregled zemljopisa Kanade i važnosti zemljopisnih regija za povijest, kulturu i književnost Kanade.
3. tjedan: kratki pregled povijesti Kanade: od njezina trostrukog otkrića do danas.
4. tjedan: multikulturalizam i globalizacija: koncepti su koji su potekli iz Kanade. Također će se diskutirati o raznolikosti kanadskog društva i težnji suvremene kanadske države da očuva raznolikost svojih državljana.
5. tjedan: uvod u književnost: kako Kanađani razmišljaju o kanadskoj književnosti. Margaret Atwood, Survival i Northrop Frye, Bush Garden i Mythologizing Canada.
6. tjedan: povijesni pregled književnosti, putopisi i književnost koju pišu prvi doseljenici (S. Moodie, C. Parr Traill).
7. tjedan: pregled pjesništva 19. i 20. st. (takozvani Confederation poets te suvremeni pjesnici poput M. A. Kleina, M. Atwood, L. Cohena, R. Kroetscha i drugih).
8. tjedan: multikulturalizam, 2. dio, na primjeru kratke priče: Rohinton Mistry, «Swimming Lessons».
9. tjedan: multikulturalizam 3. dio: «prvi doseljenici»: Inuiti i «Indijanci»: dokumentarni film Nunavik i upoznavanje sa položajem prvih doseljenika, izvornih naroda u suvremenom multikulturalnom društvu Kanade
10. tjedan: književnost prvih doseljenika, izbor pisaca (npr. E. Pauline Johnson, Thomson Highway, Thomas King i dr.).
11. tjedan: identitet u Kanadi: Atwood, Surfacing, Kogawa, Obasan.
12. tjedan: identitet u Kanadi: ženski identitet: Margaret Laurence, Alice Munro, Margaret Atwood, Carol Shields – izbor iz kratkih priča i romana.
13. tjedan: ponavljanje i priprema za kolokvij.
14.tjedan: kolokvij

Literatura:
A. Obvezatna
Zbog slabe dostupnosti literaturi, u fotokopiraonici postoji Canadian Literature and Culture Reader koji će se sastojati od svih teško dostupnih materijala.

– Keith, W. J., Canadian Literature in English, Longman Literature in English Series; London i New York: Longman, 1985.
A New Anthology of Canadian Literature in English,  D. Bennet, R. Brown ur., Don Mills, Ontario: Oxford University Press Canada, 2002.
Profiles of Canada, K. G. Pryke i W. Soderlund, 3. izd., Toronto: Canadian Scholars’ Press Inc., 2003.
– Riendeau, R. A Brief History of Canada, Markham, Ontario: Fitzhenry & Whiteside, 2000.

B. Dopunska
– Atwood, M. Survival: a thematic guide to Canadian literature, Toronto: Anansiland and Stewart , 1972.

– Frye, N. The Bush Garden: essays on the Canadian imagination, Toronto : Anansi, 1971.
– Hutcheon, L., As Canadian as… Possible… Under the Circumstances!, Toronto: York University, 1990.
A Passion for Identity: Canadian Studies for the 21st Century, D. Taras i B. Rasporich, 4. izd., Scarborough, Ontario: Nelson Thomson Learning, 2001.
– Internet: službene stranice kanadske vlade o kulturi, povijesti i zemljopisu