Fonetika i fonologija (arhiva, 9.2021.)

Naziv kolegija: Fonetika i fonologija EN1L05
Nositelj kolegija: prof. dr. Višnja Josipović Smojver
Nastavnik: prof. dr. Višnja Josipović Smojver (visnja.josipovic@ffzg.hr )
ECTS bodovi: 6
Semestar: VI (ljetni)
Status: obvezatni
Oblik nastave: 4 sata predavanja
Uvjeti: redovit upis u 6. semestar
Ispit: kontinuirano praćenje (detalji na Omegi)

Sadržaj: Uče se temeljni pojmovi suvremene fonetike i fonologije. Kolegij počinje pregledom osnovnih pojmova artikulacijske fonetike, s posebnim osvrtom na standardne inačice britanskog i američkog engleskog (RP, SSBP i GenAm). Studenti se također upoznaju s osnovnim pojmovima i pristupima fonološke teorije, koji se primjenjuju na analizu najvažnijih izgovornih pojava engleskog jezika i formuliranjem osnovnih fonoloških pravila. Također se daje pregled engleskih suprasegmentnih pojava, koje se analiziraju koristeći fonetsku transkripciju i notacijske konvencije IPA.

Cilj: Studenti će naučiti pristupati engleskom izgovoru deskriptivno, za razliku od preskriptivnog pristupa s kojim su se susretali prije sveučilišne razine učenja. Kako bi razvili takav pristup i naučili znanstveno opisivati engleske izgovorne pojave , studenti će razviti sposobnost selektivnog slušanja i usvojiti osnovne pojmove i termine fonološkog i fonetskog opisa.

Obvezatna literatura:

Cruttenden, A. (2014) Gimson’s Pronunciation of English, 8th ed. London – New York: Routledge.

Josipović, V. (1999). Phonetics and Phonology for Students of English. Zagreb: Targa.

Lindsey, G. (2019). English after RP: Standard British Pronunciation Today. www.cubedictionary.org.

Referentna literatura:

Crystal, D. (2008). A Dictionary of Linguistics and Phonetics.6th edn. Oxford: Blackwell.

Pullum, G.K. & W.A. Ladusaw (1996). Phonetic Symbol Guide. The University of Chicago Press.

Trask, R.L. (1996) A Dictionary of Phonetics and Phonology. London:Routledge.

Wells, J.C. (2008). Longman Pronunciation Dictionary. 3rd edn. with CD: Person Education Ltd.

Dopunska literatura:

Ashby, M. & J. Maidment (2005). Introducing Phonetic Science. Cambridge University Press.

Gussenhoven, C. & H. Jacobs (2005). Uderstanding Phonology, 2nd edn. London: Arnold.

Hayes, B. (2009). Introductory Phonology. Wiley-Blackwell.

Josipović Smojver, V. (2017). Suvremene fonološke teorije. Zagreb: Ibis grafika.

Ladefoged, P. (2002). A Course in Phonetics, 4th edn. Boston, MA: Heinle & Heinle.

Odden, D. (2005), Introducing Phonology. Cambridge University Press.

Zsiga, E. (2013). The Sounds of Language. An Introduction to Phonetics and Phonology. Oxford: Wiley-Blackwell.

Raspored tema po tjednima:

1. Uvod: fonetika i fonologija
  2. Govor: govorni lanac, govorni organi i izgovor
  3. Govorni segmenti: osnovni analitički pojmovi tradicionalne fonologije
  4. Teorija razlikovnih obilježja i binarizam
  5. Tipovi engleskog izgovora
  6. Konsonanti
  7. Vokali: tradicionalni parametri u fonetskom opisu i klasifikaciji
  8. Engleski monoftonzi
  9. Engleski diftonzi
  10. Međunarodni fonetski alfabet: tipovi glasova, simboli i transkripcijske konvencije
  11. Pojave vezanog govora