Engleski romantizam

Status: izborni
Oblik nastave: 1 sat predavanja i 2 sat seminara tjedno
Uvjeti: Upisan 3. ili 5., 4. ili 6. semestar (zimski, ljetni) studij
Ispit: Kontinuirano praćenje. Ocjena se izvodi iz ocjena dvaju kolokvija (jedan tijekom semestra i jedan na kraju), prezentacije na satu koja se predaje u obliku seminarskog rada (oko 1500 riječi) te redovnog pohađanja nastave i rada na satu.  Svi dijelovi ocjene moraju biti pozitivni da bi student/ica dobio/la zaključnu ocjenu.
Sadržaj: Engleski romantizam označava početak moderniteta, koja se očituje u novoj, ekološkoj osjetljivosti prema prirodi, ali i u novome shvaćanju subjekta, koji više nije stabilan, već se stalno preispituje i redefinira. U seminaru će naglasak biti na etičkom aspektu romantizma, veličanju Napoleona i libertinstva te pobuni protiv društvenih nepravdi i licemjerja kod Blakea, Byrona, Shelleya. U njihovim ćemo djelima i biografskim zapisima istraživati moderni osjećaj osamljenosti i neshvaćenosti te želju za boljim i pravednijim društvenim odnosima. Druga tema bit će estetika romantizma, koja s obzirom na klasicizam predstavlja kopernikanski obrat. Shvaćanje odnosa umjetnika,  prirode i umjetničkoga djela analizirat ćemo u djelima Wordswortha, Coleridgea, Shelleya i Keatsa. Temeljni koncept estetike romantizma, pojam sublimnoga, manifestira se kao kult prirode. No, motiv prirode u romantizmu se često vezuje uz pojam čudovišnoga, pa ćemo u seminaru istraživati i početke horrora u romanu Mary Shelley Frankenstein ili moderni Prometej te u Coleridgeovoj poeziji, kao i u stvaralaštvu američkog autora E. A. Poea.
Cilj: Utvrđivanje i proširivanje razumijevanje kritičkih promišljanja književnoga teksta («pomno čitanje», postmodernistička, kulturološka, feministička kritika); uvid u osnovne kulturološke koncepte 19. stoljeća u opreci prema  klasicističkoj estetici i logocentričkom poimanju svijeta.

Syllabus

1. tjedan. Uvod. Poetika klasicizma, logocentrizam. A. Pope: from Essay on Criticism, Windsor Forest
  2. tjedan. W. Blake: «The Lamb», «The Tyger», «The Sick Rose», iz «The Marriage of Heaven and Hell».
  3. tjedan. W. Wordsworth:  iz Preface to Lyrical Ballads, «The Tables Turned», «Expostulation and Reply», «Daffodils», «Tintern Abbey», «Immortality Ode»
  4. tjedan. Wordsworth – nastavak
  5. tjedan. S. T. Coleridge: «The Rime of the Ancient Mariner»,.«Kubla Khan», «Christabel»
  6. tjedan. Byronic Hero