Analiza diskursa – jezik komunikacijskih tehnologija

Lingvistički seminar: Analiza diskursa – jezik komunikacijskih tehnologija
(od ljetnog semestra 2012/2013.)
ECTS:

Nositelj kolegija: prof. dr. Milena Žic Fuchs
Nastavnik: dr. sc. Marina Grubišić, doc.
Semestar u kojem se kolegij sluša: II. semestar diplomskog studija
Status: izborni
Uvjeti:
Oblik nastave: 2 sata seminara

Obveze studenata: redovito pohađanje nastave, izrada seminarskog rada (pojedinačno ili u manjim skupinama).
Cilj: Cilj je ovoga seminara studente upoznati s temeljnim pojmovima analize teksta. Teorijska znanja primjenjuju se na specifičnostima tekstova koje nalazimo u komunikacijskim tehnologijama. Analizom tih tekstova dolazi se do uvida kako se stvaraju nova komunikacijska pravila i rituali.

Teme:
Analiza teksta, analiza diskursa.
Komunikacijska i informacijska tehnologija. Nova pismenost.
SMS.
IRC; chat; IM.
Forum.
Web 2.0.

Obvezna literatura:

Crystal, D. (2000). Language and the Internet. Cambridge University Press.
Brown, G. i Yule, G. (1983). Discourse Analysis. Cambridge University Press.
Levinson, Stephen C. (1983). Pragmatics. Cambridge University press

Dodatna literatura:
– Austin, J.L. (1962). How To Do Things With Words. Oxford University Press.
– Searle, John R. (1969). Speech Acts – An Essay in the Philosophy of Language. Cambridge University Press.
– Berners-Lee, T. (2000). Weaving the Web: The Original Design and Ultimate Destiny of the World Wide Web. Harper Paperbacks.
– Thurlow, C. et al. (2004). Computer-Mediated Communication. Social Interaction and the Internet. Sage Publications Ltd.
– Baym, N. (2010). Personal Connections in the Digital Age (Digital Media and Society). Polity.
– Journal of Computer-Mediated Communication. http://onlinelibrary.wiley.com/journal/10.1111/(ISSN)1083-6101