Anglofono žensko pismo

Naziv kolegija: Anglofono žensko pismo
Nastavnica:
dr. sc. Martina Domines, izv. prof.
ECTS-bodovi: 6
Trajanje: 2. ili 4. semestar
Status: izborni kolegij
Oblik nastave: 1 sat predavanja, 2 sata seminara tjedno
Uvjeti za upis kolegija: upisan 2. ili 4. semestar diplomskog studija

Opis kolegija: Kolegij nudi uvid u osnovne odrednice feminističke teorije od druge polovice 20. stoljeća naovamo uz pomno čitanje poezije i proznih djela istaknutih anglofonih književnica. Posebna pažnja posvetit će se pojmu patrijarhata i promjena koje patrijarhat donosi kroz književnost u privatnoj i javnoj sferi. U prvom dijelu kolegija naglasak će biti na politici privatnosti, te etici brige i ranjivosti, dok se u drugom dijelu na primjerima ženske književnosti radničke klase usredotočujemo na teoriju socijalne reprodukcije i razumijevanje veze između ekonomske eksploatacije i društvenog ugnjetavanja žena u suvremenom kapitalističkom društvu.

Cilj: upoznati studente s osnovama feminističke teorije te kroz analizu odabranih djela anglofonih spisateljica oprimjeriti ulogu i mijene patrijarhata u suvremenom društvu.

Studentske obveze: Ispunjavanje elemenata kontinuirane provjere znanja, koji se sastoje od redovitog pohađanje nastave (maks. 4 izostanka), pripreme za nastavu, sudjelovanja na nastavi, pisanje kraćih zadaća; polaganja teorijskog kolokvija i pravovremene predaje seminarskog rada. Kolokvij čini 35 %, seminarski rad 40%, a ostali elementi kontinuirane provjere znanja 25% ocjene. Za prolaznu ocjenu nužno je ispuniti sve elemente kontinuirane provjere znanja.

Sadržaj kolegija po tjednima:

1. tjedan: Žene i književna povijest (ulomci iz Mary Wollstonecraft i Virginije Woolf)
  2. tjedan: Uvod u feminističke teorije 20. stoljeća (odabrani tekstovi Simone de Beauvoir, Kate Millett, Elaine Showalter, S. Gilbert & S. Gubar)
  3. tjedan: Patrijarhat, nuklearna obitelj, majčinstvo: Virginia Woolf ‘To the Lighthouse’ (1927)
  4. tjedan: Woolf nastavak
  5. tjedan: Žensko tijelo: Sylvia Plath ‘Ariel’ (1965); Louise Glück ‘ Descending Figure’ (1980) & Carol Ann Duffy ‘The World’s Wife’ (1999)
  6. tjedan: Reinskripcija kanona: Emma Donoghue ‘Kissing the Witch’ (1997)
  7. tjedan: Kolokvij
  8. tjedan: Feminizam i teorija socijalne reprodukcije (odabrani tekstovi Lise Vogel, Nancy Fraser i Tithi Bhattacharyje)
  9. tjedan: Ethel Carnie Holdsworth ‘This Slavery’ (1925)
  10. tjedan: Holdsworth nastavak
  11. tjedan: Jeanette Winterson ‘Oranges Are Not the Only Fruit’ (1985)