Engleski širom svijeta

Engleski širom svijeta – syllabus 2023/2024

Naziv kolegija: Engleski širom svijeta (English Across the World)
Semestar: III. (zimski) semestar diplomskog studija
Status kolegija: izborni kolegij diplomskog studija anglistike
ECTS bodovi: 5
Oblik nastave: predavanja, 4 sata tjedno
Nositelj kolegija: Prof. dr. sc. Višnja Josipović Smojver
Nastavnik: Prof. dr. sc. Višnja Josipović Smojver (visnja.josipovic@ffzg.unizg.hr)

Uvjeti: –
Ispit: pismeni (3 pitanja esejskog tipa)

Sadržaj: Kolegij opisuje varijetete engleskog jezika, nove standarde i najpoznatije nestandardne oblike. Prikazuje iz povijesne perspektive širenje engleskog jezika na kontinente izvan Europe, obrađuje teme kao što su prestižne i stigmatizirane inačice, uobičajeni procesi u govorenom jeziku te razlike između pojedinih varijeteta. Obrađuje se i uporaba engleskoga kao drugog jezika, engleskoga kao lingua franca u aktualnim uvjetima globalizacije te jezika Interneta.

Cilj: Upoznavanje s varijabilnošću engleskoga jezika u kontekstu suvremenih globalizacijskih trendova te razvijanje sposobnosti prepoznavanja i stručnog opisivanja njegovih geografskih i sociolingvističkih inačica.

Raspored tema po tjednima:

1. Uvod: engleski kao globalni jezik
  2. Povijest engleskoga kao globalnog jezika: dijaspore, važni događaji
  3. Standard i standardizacija
  4. Standardi tzv. Unutrašnjeg kruga engleskoga govornog područja
  5. Varijabilnost engleskoga unutar Britanskog otočja
  6. Lingvistički jug Engleske
  7. Lingvistički sjever Engleske
  8. Keltske inačice engleskoga (1): Uvod; velški engleski
  9. Keltske inačice engleskoga (2) škotski i irski engleski
  10. Australski engleski
  11. Engleski u Africi
  12. Azijski engleski (1): Uvod i klasifikacija; engleski u južnoj Aziji: indijski engleski
  13. Azijski engleski (2): Engleski u jugoistočnoj Aziji i novonastajuće azijske inačice
  14. Engleski kao lingua franca
  15. Izborne teme – internetski engleski; manje poznate inačice engleskoga; neobrađene inačice Unutrašnjeg kruga (studentske prezentacije)

Obavezna literatura:

Collins, B.,  I. Mees and P. Carley (2019). Practical English Phonetics and Phonology. 4th ed. Rutledge. Taylor & Francis Group. Section C: Exploration = audio source; link available on the Omega.

Hughes, A., P. Trudgill & D. Watt (2012), English Accents and Dialects. 5th edn. Routledge.

Kirkpatrick, A., ed. (2010). The Routledge Handbook of World Englishes. London-New York: Routledge.

Trudgill, P. & J. Hannah (2017), International English: A Guide to Varieties of Standard English. 6th ed. Routledge (+ audio materials).

Dopunska literatura

Britain, D., ed. (2007), Language in the British Isles. CUP.

Crystal, D. (2006), Language and the Internet. 2nd ed. CUP.

Jenkins, J. (2003). World Englishes: A resource book for students. London – New York: Routledge.

Kortman, B., C. Upton, W. Schneider, K. Burridge, R. Mesthrie, eds. (2008), Varieties of English, Vol.s 1-4. Berlin – New York: Mouton de Gruyter. (+Interactive CD-ROM: Kortmann, B and E.W. Schneider, eds., Varieties of English. Cambridge: Cambridge University Press). = referentna literatura

Lindsey, G. (2019). English after RP: Standard British Pronunciation Today. www.cubedictionary.org.

Mesthrie, R. & R.M. Bhatt (2008), World Englishes: The Study of New Linguistic Varieties. CUP.

Metcalf, A. (2000), How we Talk: American Regional English Today (a talking tour of American English, region by region). Boston – New York: Houghton Mifflin Company.

Trudgill, P. & J. K. Chambers, eds. (1991), Dialects of English: Studies in Grammatical Variation. London Longman.

Wolfram, W. & N. Schilling – Estes (2006), American English. 2nd ed. Blackwell.

od 2021/2022