Akcenti engleskog jezika

Naziv kolegija: Akcenti engleskoga jezika
Nositelj: prof. dr. sc. Višnja Josipović Smojver
Nastavnik: Mirta Stamenić, asistent
ECTS-bodovi : 5
Jezik: engleski
Semestar: II. (ljetni)
Status: izborni
Oblik nastave: 2 sata seminara
Uvjeti: nema posebnih uvjeta, osim što student mora biti regularno upisan u dotični semestar
Ispit: nema

Obaveze studenata: Svaki student obavezan je jednom u tijeku trajanja kolegija u dogovorenom terminu prezentirati jednu od relevantnih tema prema vlastitom izboru – samostalno ili u paru s drugim studentom. Pritom se podrazumijeva da je prezentacija zasnovana na vlastitom korpusu sačinjenom od audio materijala koji ilustriraju primjere izgovorne varijabilnosti (geografske i sociolingvističke) suvremenog engleskog jezika. Studenti su također obavezni redovito pohađati kolegij i prisustvovati izlaganjima drugih te aktivno sudjelovati u nastavi.

Na početku kolegija uvode se temeljni pojmovi vezani uz izgovornu varijabilnost: akcent u odnosu na dijalekt, standardne i nestandardne inačice engleskog izgovora, geografska, sociolingvistička i stilska varijabilnost. Studenti se upoznaju s metodama odabira i korištenja postojećih korpusa, kao i stvaranjem vlastitog korpusa na temelju samostalno prikupljenih materijala. U ovom je seminaru težište na nestandardnim i manje poznatim inačicama engleskog izgovora, s kojima se studenti nemaju prilike detaljnije upoznati u okviru drugih, obaveznih kolegija na studiju anglistike.

Primjer akcenata koji se obrađuju uključuju: nestandardne južnoengleske i sjevernoengleske akcente; tzv. keltske inačice izgovora (velški, škotski i irski izgovor); pojedine regionalno prepoznatljive akcente SAD-a i Kanade; australski i novozelandski izgovor; akcente inačica tzv. vanjskog kruga poput indijskoga i pakistanskog engleskog; novonastajuće inačice Dalekog istoka; manje poznate, ali jezično specifične inačice poput liberijskog, filipinskog ili fidžijskog engleskog.

Cilj: Upoznavanje s varijabilnošću engleskoga jezika (na razini izgovora) u kontekstu suvremenih globalizacijskih trendova te razvijanje sposobnosti prepoznavanja i stručnog opisivanja njegovih geografskih i sociolingvističkih inačica.

Program nastave po tjednima (silab):

  1. Uvod u kolegij; pregled literature, ciljeva kolegija i obaveza studenata; akcent u odnosu na dijalekt; glavne značajke akcenta; osnovne govorne jedinice: fon, fonem i alofon; prozodijske značajke : intonacija, naglasak, ritam, itd.
  2. Analiziranje akcenta: glavna razlikovna obilježja samoglasnika i suglasnika; fonetska abeceda (IPA) i fonetska transkripcija; govorni lanac; metode analize govora, npr. Praat softver za fonetsku analizu.
  3. Varijabilnost u akcentu: geografska, sociolingvistička i stilska varijabilnost.
  4. Akcenti standardnog britanskog i američkog engleskog: RP i General American.
  5. Upute za izradu prezentacije: odabir i prikupljanje audio materijala; stvaranje i korištenje korpusa; bitne karakteristike u opisivanju akcenta.
  6. Primjeri britanskih engleskih akcenata.
  7. Primjeri akcenata SAD-a i Kanade.
  8. Primjeri australskih i novozelandskih akcenata.
  9. Primjeri akcenata vanjskog kruga engleskoga jezika.
  10. Primjeri akcenata šireg kruga engleskoga jezika.
  11. Izborne teme za studentske prezentacije.
  12. Izborne teme za studentske prezentacije.
  13. Izborne teme za studentske prezentacije.
  14. Izborne teme za studentske prezentacije.
  15. Izborne teme za studentske prezentacije.

Obavezna literatura:

Collins, B., Mees, I. M., & Carley, P. (2019). Practical English phonetics and phonology: A resource book for students (4th ed.). London: Routledge.

Pavlović, N. & Stanojević, M. M. (2020). Znanstvena istraživanja jezika i prevođenja. FF Press.

Trudgill, P., & Hannah, J. (2017). International english: A guide to the varieties of standard English. London: Routledge.

Dopunska literatura:

Carley, P., & Mees, I. M. (2020). American English phonetics and pronunciation practice. New York, NY: Routledge.

Cube pronunciation dictionary. (n.d.). Retrieved from http://cubedictionary.org/

Kortmann, B., Upton, C., Schneider, E. W., Burridge, K., & Mesthrie, R. (2008). Varieties of English. Berlin: Mouton de Gruyter.

Lindsey, G. (2019). English after RP: Standard British pronunciation today. Palgrave Macmillan.

Drugi samostalno prikupljeni materijali iz različitih izvora, u skladu s odabranom temom prezentacije.