Poziv: Međunarodna kanadistička konferencija u listopadu 2015.

Međunarodna kanadistička konferencija u organizaciji HKAD pod naslovom
“Beyond the 49th Parallel: Canada and the North – Issues and Challenges”
Zagreb, 9. – 10. listopada 2015.

Plenarni govornici:
Aritha van Herk (University of Calgary, Canada)
Daniel Chartier (l’Université du Québec à Montréal, Canada)

Posebni gost:
Mark Anthony Jarman (University of New Brunswick, Canada)

3rd and last CALL FOR PAPERS

We welcome proposals for twenty – minute presentations in the field of Canadian Studies.
We accept paper proposals in English and French.
Abstracts of between 150 and 250 words + a brief CV (150 words) should be submitted via the Paper Proposal Submission Form, which is to be found on the conference website.
This must be sent by 10 June 2015  to the conference e-mail
zagreb2015conference@gmail.com

Notification of acceptance of paper by 15 June 2015
__________________________________________________________________________________________________________________

3rd Call for papers (English) (.pdf)
3rd Call for papers (French) (.pdf)

Conference website:

For more information, email us at
zagreb2015conference@gmail.com

Sjever je u Zapadnoj kulturi upravo temeljni smjer.

Kao geografski pojam, „sjever“ se može koristiti za označavanje bilo kojeg mjesta u sjevernoj hemisferi, od ekvatora do Sjevernog pola. U odnosu na SAD, cijela Kanada može se gledati kao „sjever“. No, unutar Kanade postoji čitav niz različitih „sjevera“, povijesno i u sadašnjosti: od francuskog naziva za kanadski teritorij „Pays d’en Haut“ koji potječe od vremena prvih istraživača ili Voyageurs, stari sjeverozapad, današnji prostor za kampiranje i kolibe „na sjeveru“, najsjevernija područja mnogih provincija (koja se razlikuju širom zemlje), sjeverniji teritoriji (Yukon, Northwest Territories, Nunavut), daleki sjeveri. Svaki od njih odražava neku drugu vrstu „nordiciteta“, koristeći naširoko prihvaćen pojam kanadskog geografa Louisa-Edmonda Hamelina.

Onkraj same geografije, „sjever“ je također koncept koji obuhvaća širok raspon značenja i simboličkih vrijednosti. On je također i zamišljen prostor, kao i prostor za imaginarno, prostor mita, kao i prostor kojeg mit oblikuje, naizmjenično okrutan i oplemenjujuć, zagonetan i poticajan, moćan i krhak. „Sjevernost“ Kanade često se vidi kao jedna od njezinih prepoznatljivih  značajki, kao vitalan element kanadskog identiteta  –  čak i kad „sjever“ u ovom slučaju predstavlja samo neurbani dio Kanade sjeverno od  tankog naseljeng pojasa  uz granicu sa Sjedinjenim Američkim Državama. On je također izvor ponosa  – „pravi sjever, jak i slobodan“ – i, u eri klimatskih promjena, sve veći izazov. Zamišljeni i stvarni sjeveri Kanade već su stoljećima književna i kulturna opsesija.

Cilj ove konferencije je istražiti i doslovne i zamišljene aspekte odnosa između Kanade i „sjevera“ – zemljopisne, ekonomske, književne, lingvistične, kulturne, društvene, političke, diplomatske, okolišne. Tražimo radove iz svih disciplina koje se bave Kanadom i kanadskim studiima.

Radovi mogu mogu uključivati sljedeće teme, ali NISU ograničeni na njih:
– sjever i njegovi prikazi: stvaran i zamišljen teritorij
– sjever u kanadskoj književnosti:  nordicitet i njegove inačice
– umjetnička djela i književnost Prvih nacija
– simboličan sjever u kanadskoj kulturi: hokej, zimski karneval, kanui
– žive na sjeveru: aboridžinske zajednice, život i opstanak tradicionalnih kultura, demografija i razvoj lokalnih zajednica, društveni problemi
– sjever i jug: Kanada kao američki „sjever“, južna Kanada i njezin „sjever“
– donošenje političkih odluka na sjeveru: uloge federalne, provincijske , teritorijalne i lokalne vlasti
– sjever i ekonomska pitanja: eksploatacija resursa, istraživanje plina i nafte, turizam
– sjever i međunarodna zajednica: obrana kanadskog suvereniteta, Arktičko vijeće

Prihvaćamo prijedloge za prezentacije u području kanadskih studija u trajanju od dvadeset minuta. Primamo prijave radova na engleskom i francuskom jeziku.

Organizacijski odbor Hrvatsko-kanadskog akademskog društva:
Vanja Polić
Evaine Le Calve-Ivičević