Irski modernizam

Naziv kolegija: Irski modernizam
Nastavnica:
dr. sc. Tihana Klepač, izv. prof.

ECTS-bodovi: 6
Jezik: engleski
Trajanje: 2. ili 4. semestar
Status: izborni kolegij
Oblici nastave: 1 sat predavanja, 2 sata seminara tjedno
Okvirni sadržaj predmeta: Kolegij stavlja irski modernizam u kontekst stvaranja nacionalne države te identificira različite stavove prema tom povijesnom procesu i njegovim protagonistima izražene u književnim djelima.

Cilj:  Osvijestiti mehanizme koji su doveli do oblikovanja modernizma u različitim kulturama engleskog govornog područja; osvijestiti nužnost rasprave o modernitetu u kolonijalnom, nacionalnom i rodnom kontekstu.
Studentske obveze: ispunjavanje elemenata kontinuirane provjere znanja, koji obuhvaćaju redovito pohađanje nastave (do 3 izostanka), provjeru čitanja odabranih književnih djela i gledanja odabranih filmova, kraće pisane zadatke u okviru nastave, pravovremenu predaju seminarskog rada i obvezno polaganje 2 kolokvija. Seminarski rad nosi 35%, dva kolokvija 50% i ostali elementi kontinuirane provjere znanja 15% zaključne ocjene iz kolegija. Za prolaz na kolegiju nužno je zadovoljiti sve elemente kontinuirane provjere znanja.

Sadržaj kolegija po tjednima:

Prostor i teme modernizma

Modernizam, modernitet, kolonijalna, postkolonijalna i polu-kolonijalna kultura, korištenje književnosti u političke svrhe, kozmopolitanizam nasuprot nacionalizmu

1. i 3. tjedan

Irska kultura i književnost na prijelazu iz 19. u 20. stoljeće

1. tjedan

W.B. Yeats kao pokretač irskog preporodnog pokreta (“Easter 1916”, “September 1913”, “The Statues”, “The Second Coming”, “Leda and the Swan”, “Sailing to Byzantium” ,“Among School Children”)

Irski rat za nezavisnost

Sean O’Casey, The Shadow of a Gunman

1. i 7. tjedan

James Joyce: Dubliners – polu-kolonijalno pismo, osobni i nacionalni identitet

2. Kolokvij