Home » Obavijesti za naslovnicu » FESTIVAL EUROPSKE KRATKE PRIČE – program (26. – 31. svibnja 2013.)

FESTIVAL EUROPSKE KRATKE PRIČE – program (26. – 31. svibnja 2013.)

FESTIVAL EUROPSKE KRATKE PRIČE – PROGRAM
26. – 31. svibnja 2013.
Zagreb
______________________________________________________________________________________


Nedjelja, 26. svibnja

15:00
Neformalno otvorenje FEKP 2013.

Čuvajte se: hrvatski umjetnici kuhaju!

Z. Ferić, S. Karuza, R. Mlinarec, I.Prtenjača

20:00 h
Čitanje i razgovor

Između dvije lijepe vatre: priče i romani
Owen Martell, Josip Novakovich, Keith Ridgway

 Cortázar je rekao da roman pobjeđuje na bodove, a priča nokautom; Cheever da se pisac kratkih priča bavi intuicijom, strepnjom i snovima, a romanopisac karakterima i zapletom (“a zaplet podrazumijeva naraciju i hrpu sranja”). O svom viđenju problema i o tome kakvi su kao kratkopričaši, a kakvi kao romanopisci – tko je tu dr. Jekyll, a tko gospodin Hyde – govore podvojeni, kliconoše, stanovnici oba svijeta: Trezise! Ridgway! Novakovich!

Moderiraju: M. Simić, R. Simić Bodrožić,
Booksa, Martićeva 14 D
_____________________________________________________________________________________

Ponedjeljak, 27. svibnja

16:30 h
JEZICI
16:30 h
Predstavljanje, španjolski

David Roas

Moderira: G. Matić
Filozofski fakultet, Ivana Lučića 3, Aula Cervantes, A-117
15:30 – 17:00 h

Predstavljanje, mađarski

Ildikó Lovas                                

Moderira: F. Ćurković Major
Filozofski fakultet, Ivana Lučića 3, A-217
16:00-17:00

Predstavljanje, engleski
(Prevoditeljska radionica velške književnosti)

Deborah Kay Davies

Moderiraju / Moderated by: T. Raše i T. Kuzmanović
Filozofski fakultet, Ivana Lučića 3, A-123
17:00 h

Radionica, hrvatski, engleski

Zlatno doba vizualnog pričanja priča
Karrie Fransman

Karrie Fransman, koja svoje stripove i strip-reportaže objavljuje u vodećim britanskim tiskanim medijima (The Guardian, The Times, The Telegraph, The New Statesman, Time Out...) na ovogodišnjem FEKP-u ima trostruku ulogu: domaćice (strip-radionici u Booksi), gošće (čiji rad predstavljamo) i domaćice-gošće (koja će priče pisaca i atmosferu Festivala pretvoriti u strip). Na Karrienoj radionici uhvatit ćemo se u koštac s uzbudljivim medijem grafičkog romana, istražiti povijest sekvencijalne umjetnosti od tapiserije iz Bayeuxa do tapiserija ekscentričnog umjetnika Graysona Perryja, raspravljati o terminima kao što su manga, grafički roman, sekvencijalna umjetnost, te na kraju otkriti zašto se čini da se nalazimo na pragu zlatnog doba vizualnog pričanja priča.

Moderira: M. Simić,
Booksa, Martićeva 14 D
18:00 h

Čitanje i razgovor 

Adam Marek i Rachel Trezise

Ujedinjeno Kraljevstvo u Hrvatsku je poslalo dva moćna agenta kratke priče! “Rani McEwan koji susreće Davida Cronenberga” (Marek), i “jedna od najfascinatnijih i najoriginalnijih mladih britanskih spisateljica” (Trezise), pričat će o okrutnosti i nježnosti, o glazbi i o tišini, o tome gdje sve priču vide i kako nas njome uspijevaju pogoditi u srce. Razotkrivanje (njihovo) susreće otkrivanje (naše) – ne propustite!

Moderira: Ž. Černok
Booksa, Martićeva 14 D
18:30 h

Čitanje i razgovor 

Edo Popović: 26 godina Boogieja i 36 godina rock’n’rolla

Edo Popović, Nenad Bartolčić i Branko Čegec
Ponoćni boogie, kultna knjiga hrvatske književnosti, slavi 26. rođendan i – hvala na pitanju! – jednako je zamamna kao i na dan kad je objavljena. Od prve objavljene priče njezina autora, Ede Popovića, prošlo je pak 36 godina – i ako je od tog boogieja u hrvatskoj književnosti bilo rock’n’rolla – prašio ga je on! Pisac kojega volimo, dvije neokrugle obljetnice koje se moraju proslaviti!

Moderira: R. Simić Bodrožić
Knjižnica i čitaonica Bogdana Ogrizovića, Preradovićeva 5
19: 00 h

Čitanje i razgovor

Philippe Claudel

Svjetski poznat kao pisac i kao redatelj, hrvatskoj se publici predstavio romanima Sive duše i Brodeckov izvještaj, za koje su mu dodijeljene prestižne francuske i međunarodne nagrade: Prix Renaudot, Independent Foreign Fiction Prize, Martin Beck Award… Popis priznanja tu ne prestaje: za film Voljela sam te toliko dugo osvaja Césara za najbolji filmski prvijenac, te nagradu Bafta za najbolji film izvan engleskog govornog područja. Godine 2003. njegova zbirka priča Les Petites mécaniques osvojila je nagradu Goncourt de la nouvelle. Dame i gospodo: Philippe Claudel!

Moderira: M. Koščec
Medijateka Francuskog instituta, Preradovićeva 5
20:30 h
Čitanje

Hassan Blasim (Iran/Finska), Rawi Hage (Kanada/Libanon), DEborah Kay Davies (Vels), Ildiko Lovas (Mađarska), Josip Novaković (Kanada), Edo Popović (Hrvatska)

Studentski centar, Polukružna dvorana &TD, Savska 25
___________________________________________________________________________________

Utorak, 28. svibnja

17:00
Jezici, francuski
Predstavljanje

Philippe Claudel

Moderira: M. Koščec, E. Lecalvé-Ivičević
Filozofski fakultet, Ivana Lučića 3, A-107
18:00 h

Predstavljanje knjige

Alek Popov, Mitologija tranzicije

Moderira: M. Buljević, K. Banović
Booksa, Martićeva 14 D
18:00 h
Čitanje i razgovor

Izložba leševa i druge bliskoistočne/dalekozapadne priče
Hassan Blasim

Irački pisac i redatelj, od 2004. kao prognanik nastanjen u Finskoj, govori o Iraku svojih priča, o arapskom proljeću i finskoj zimi, o tome kako se živi u svojem i tuđem jeziku i književnosti… Za knjigu priča Iraqi Christ objavljenu u izdanju britanskog Comma Pressa i američkog Penguina 2012. dodijeljena mu je nagrada Writers in Translation engleskog PEN-a. Humor i užas ovih priča nećete zaboraviti.

Moderiraju: M. Simić, J. Hinks
Café U Dvorištu, Žerjavićeva 7/2
19:00 h

Kratak uvod u suvremenu velšku kratku priču
Jon Gower, Deborah Kay Davies, Owen Martell, Rachel Trezise

Svi vi čija je prva asocijacija bila Tom Jones, pokušajte ponovo!

Iz zmajevog gnijezda stižu nam književnost i književnici zbog kojih vrijedi mijenjati i predodžbe i prioritete! Njih četvero ponajbolji su predstavnici velške kratke priče (ali i romana, i poezije!), dobivaju nagrade, pišu i objavljuju na velškom i na engleskom. Na kojim jezicima sanjaju i koliko je zelena njihova dolina saznat ćete na Festivalu Europske kratke priče, večeras, U Dvorištu!

Zbogom, g. Jones!
Moderiraju: K. Brajdić, J. Gower
Café U Dvorištu, Žerjavićeva 7/2
19:00 h

Razgovor

Rawi Hage

Od njegovih zapleta katkad suspregnete dah, katkad vam se zgrči želudac; njegova proza opčinjava poput najritmičnije lirike, rečenice se pletu u poetske kovitlace, ali to je i dalje napeta pripovijest. Vrhunski pripovjedač i fascinantan pjesnik u istom tekstu, Rawi Hage pripovijeda začudne sudbine izbjeglica, mutnih tipova, doseljenika, izgubljenih duša, izranjavanih ljudi i njihovih mučitelja, ponekad s crnim humorom, drugi put s tragičnom gorčinom, a gdjegdje i bez milosti, bilo prema likovima ili čitateljima. Teško da će vas Rawi Hage uljuljati u san; probudit ćete se, bogatiji za još jedan košmar, i ne bojte se, jer samo su košmari tako bogati svime.

Moderira: S. Serdarević
Medijateka, Preradovićeva 5
20:30 h

Čitanje i dodjela nagrade radionice iz suvremene velške kratke priče

Philippe Claudel (Francuska), Adam Marek (Velika Britanija), Filip David (Srbija), Rachel Trezise (Vels), Keith Ridgeway (Irska), Ivana Simić Bodrožić (Hrvatska)

Studentski centar, Polukružna dvorana &TD, Savska 25
_______________________________________________________________________________________

Srijeda, 29. lipnja

18:00 h
Čitanje i razgovor

Paolo Giordano

Pisanje je isprva shvaćao kao hobi, predah koji mu je ostavljala njegova prva ljubav – fizika. Pisao je kratke priče, da bi 2008. svojim prvim romanom Samoća primarnih brojeva osvojio sve: publiku, kritičare, prijevode na preko 40 stranih jezika te najznačajnije talijanske književne nagrade, među kojima i Premio Strega. Na svom prvom hrvatskom nastupu

u govorit će o književnosti i znanosti, ljubavi i samoći, o našim modernim ratovima i svome novom, nedavno objavljenom romanu Il corpo umano.

Moderira: T. Peruško
Talijanski institut za kulturu u Zagrebu, Preobraženska 4
19:00 h

Razgovor

Filip David

Bez sumnje jedan od najboljih suvremenih srpskih prozaika, scenarist i dramaturg Filip David govorit će o svojim pričama, o mistici i fantastici. Davidove priče sabrane u knjizi Princ vatre: nove i stare priče otkrivaju vrhunskog pripovjedača koji se podjednako oslanja na tradiciju jidiške pripovijetke kao i na suvremenost. U svojim nas pričama Filip David uvijek iznenađuje, ostavljajući prostor za dugo promišljanje.

Moderira: S. Serdarević
Medijateka, Preradovićeva 5

________________________________________________________________________________

Petak, 31. svibnja

19:00 h

Čitanje i razgovor

Superheroji, pomalo neobični!
Paolo Giordano, Damir Karakaš, Alek Popov

Posljednja večer ovogodišnjeg FEKP-a donosi praktične odgovore na pitanje kako u kratkoj priči rade Arhimed, Beethoven i Derrida, ili šire: kako pripovijetka barata sa znanstvenim i umjetničkim praksama! Preko dana fizičari, književni teoretičari, glazbenici, kad zagusti i kada svijet to zatreba, oni ulaze u telefonsku govornicu i postaju: Giordano! Popov! Karakaš!

Moderira: K. Brajdić, M. Simić
The Beertija, Pavla Hatza 16
21:00 h

Party: Zatvaranje FEKP 2013.