PROMJENA: Poziv na seriju predavanja prof. Lorena A. Billingsa (travanj-svibanj 2018.)

Poziv na seriju predavanja o austronezijskim jezicima prof. Lorena A. Billingsa

Odsjek za anglistiku poziva sve zainteresirane studente i nastavnike na seriju predavanja koja će tijekom travnja i u svibnju održati američki lingvist i stručnjak za austronezijske jezike prof. dr. Loren A. Billings (International University of Central Asia).

• Prvo predavanje održat će se u srijedu, 11. travnja 2018. god u 13.30 sati.
  • Drugo predavanje: utorak, 17. travnja u 15:30 sati.
  • Treće predavanje: 25. travnja 2018. u 14.45 sati u dvorani VII: ‘Using clitics to encode the inverse in Puyuma (Austronesian; Taiwan)’.
  • Četvrto predavanje: 23. svibnja 2018. u 13.00 sati u Konferencijskoj dvorani (2. kat knjižnice): ‘Negated prepositional phrases in Slavic (revisited)’.

Opširnije:

• Prvo predavanje održat će se u srijedu, 11. travnja 2018. god u 13.30 sati u Konferencijskoj dvorani Knjižnice Filozofskog fakulteta (drugi kat) s temom ”A typology of the world’s clitics and how Tondano (Austronesian; Sulawesi, Indonesia) fits in”.
    Sažetak prvog izlaganja:

The presentation begins with an introduction to what clitics are, followed by a typology to date of their positioning within clausal and nominal domains, while current work with Timothy C. Brickell (University of Melbourne) on Tondano, ISO code [tdn], completes the presentation. Tondano is part of the Minahasan microgroup, which is classified as Philippine but spoken in the northern peninsula of Sulawesi, an island in north-central Indonesia.

Termini ostalih predavanja:

• drugo predavanje: PROMJENA: utorak, 17. travnja u 15:30 sati u Konferencijskoj dvorani na 2. katu knjižnice (umjesto:   18. travnja 2018. u 13.00 sati):  ‘Failure to undergo wh fronting in order to avoid overt ‘who who’ or ‘what what’ sequences’

Obavještavamo sve zainteresirane da će se drugo u nizu predavanja dr. Lorena A. Billingsa, umjesto u srijedu 18. travnja održati u utorak, 17. travnja u 15:30 sati u Konferencijskoj dvorani na 2. katu knjižnice. Naslov predavanja je ‘Failure to undergo wh fronting in order to avoid overt ‘who who’ or ‘what what’ sequences’. Radujemo se vašem dolasku!
Sažetak izlaganja: This talk revisits an issue originally raised during the mid 1990s: Bulgarian interrogatives in which the same interrogative word – either ‘who’ or ‘what’ – is both the external argument and the direct object. During the intervening decades, several authors have taken up the same issue in other Slavic or Balkan languages. I summarize those subsequent works, occasionally adding new data to the published record. In addition to examples from several South Slavic languages, this paper presents data from Russian and Romanian.

• treće predavanje: 25. travnja 2018. u 14.45 sati u dvorani VII: ‘Using clitics to encode the inverse in Puyuma (Austronesian; Taiwan)’
  • četvrto predavanje: 23. svibnja 2018. u 13.00 sati u Konferencijskoj dvorani (2. kat knjižnice): ‘Negated prepositional phrases in Slavic (revisited)’

O predavaču:
Prof. dr. Loren Billings diplomirao je ruski jezik na Teksaškom sveučilištu u Austinu, uz dvije godine studija kineskog jezika. Doktorirao je 1995. godine na Sveučilištu Princeton s temom ‘Approximation in Russian and the single-word constraint’. Predavao je na sveučilištima u Teksasu, Floridi i Coloradu, a od 2000. godine i na sveučilištima u Tajlandu, Tajvanu, Južnoj Koreji i Kirgistanu. Uže su mu područje znanstvenog interesa klitike i negacija te osobito austronezijski jezici, a izvorni je govornik tagaloškog (službenog jezika na Filipinima). Publikacije prof. Billingsa dostupne su na: iuca.academia.edu/Billings