Kulturni aspekti američkog neoliberalizma

Naziv kolegija: Kulturni aspekti američkog neoliberalizma
Nositelj: dr. sc. Stipe Grgas, red. prof.
Nastavnik: dr. sc. Sven Cvek, docent
ECTS-bodovi: 6
Trajanje: 1 semestar
Status: Izborni
Oblik nastave: 1 sat predavanja i 2 sata seminara na tjedan
Uvjeti za upis kolegija: Upisan diplomski studij
Obaveze studenta: aktivno i redovito sudjelovanje u radu seminara; pismeni kolokviji kao način kontinuirane evaluacije; seminarski rad.
Sadržaj: Krećući od pretpostavke o neodvojivosti ekonomske, političke i kulturne sfere, kolegij nudi pregled glavnih društvenih procesa povezanih s razvojem neoliberalizma u SAD-u. Povijesni okvir kolegija omeđen je krizama 1973. i 2008. godine, odnosno postupnim okretanjem od keynesianske politike i usponom neoklasične ekonomije i ideja Čikaške škole od 1970ih do danas. Tematski, kolegij obuhvaća cjeline koje neoliberalizam stavljaju u odnos prema: liberalizmu, neokonzervativizmu, problematici prostora, demokratskoj politici, radu i trenucima krize. Naglasak je kolegija na kulturnim aspektima neoliberalizma, pa će se navedene teme obrađivati prvenstveno, ali ne isključivo, na književnom i filmskom korpusu.
Cilj: Upoznavanje studenata s razvojem neoliberalizma u SAD-u; kritičko promišljanje povijesnih procesa; upoznavanje s relevantnom kritičkom literaturom.

Literatura:
Primarna
(izbor):
Jonathan Franzen, The 27th City
Bonnie Jo Campbell, The American Salvage
Don DeLillo, Cosmopolis
Po Bronson, Bombardiers

Izbor filmova i serija:
Harlan County U.S.A. (Barbara Kopple, 1976)
Blue Collar (Paul Schrader, 1978)
Roger and Me (Michael Moore, 1989)
Wall Street (Oliver Stone, 1987)
Bob Roberts (Tim Robbins, 1992)
Office Space (Mike Judge, 1999)
The Wire (David Simon, 2002-08)
When the Levees Broke: A Requiem in Four Acts (Spike Lee, 2006)
Generation Kill (Ed Burns, David Simon, Evan Wright, 2008)
Sleep Dealer (Alex Rivera, 2008)
Frozen River (Courtney Hunt, 2008)
Winter’s Bone (Debra Granik, 2010)
Take Shelter (Jeff Nichols, 2011)
Margin Call (J.C. Chandor, 2011)
In Time (Andrew Niccol, 2011)
Beasts of the Southern Wild (Benh Zeitlin, 2012)
The Big Short (Adam McKay, 2015)
UnREAL (Marti Noxon, Sarah Gertrude Shapiro, 2015)

Sekundarna:
– Nikhil Pal Singh, “Liberalism,” u Keywords for American Cultural Studies, ur. Bruce Burgett i Glenn Hendler, New York and London: NYU Press, 2007: 139-44.
– Michel Foucault, The Birth of Biopolitics: Lectures at the Collège de France, 1978-1979. New York: Palgrave Macmillan, 2008. (izbor)
– David Harvey, A Brief History of Neoliberalism, Oxford & New York: Oxford UP, 2007. (izbor)
– Jane L. Collins, Micaela di Leonardo and Brett Williams, ur. New Landscapes of Inequality: Neoliberalism and the Erosion of Democracy in America, Santa Fe: School for Advanced Research Press, 2008. (izbor)
– Wendy Brown, “American Nightmare: Neoliberalism, Neoconservatism, and De-Democratization,” Political Theory, Vol. 34, No. 6 (Dec., 2006), pp. 690-714.
– Jodi Melamed, “The Spirit of Neoliberalism: From Racial Liberalism to Neoliberal Multiculturalism,” Social Text, 89, Vol. 24, No. 4, Winter 2006.

Dopunska:
– Milton Friedman, Capitalism and Freedom. Chicago: University of Chicago Press, 1982 (1962).
– Naomi Klein, The Shock Doctrine: The Rise of Disaster Capitalism. New York: Metropolitan Books, 2007. (izbor).
– Paul Krugman, “For Richer,” The New York Times, October 20, 2002.
– Lisa Duggan, The Twilight of Equality? Neoliberalism, Cultural Politics, and the Attack on Democracy. Boston: Beacon Press, 2003. (izbor).
– Thomas Frank, What’s the Matter with Kansas? How Conservatives Won the Heart of America. New York: Henry Holt and Company, 2005. (izbor).