Predrafaelitizam

Nositelj/nastavnik: Prof. dr. sc. Tatjana Jukić
ECTS bodovi: 6
Oblik nastave: 1P+2S
Uvjeti za upis: Upisan prvi, odnosno treći semestar diplomskog studija
Trajanje: 1. ili 3. semestar diplomskog studija

Opis kolegija: U kolegiju ćemo razmotriti odnos književnosti i vizualnosti u viktorijanskoj kulturi, s naglaskom na Predrafaelitsko bratstvo, skupinu slikara i pjesnika koji su uvelike odredili recepciju viktorijanaca u 20. stoljeću. Polazeći od Foucaultova vrednovanja različitih aspekata viktorijanske kulture i 19. stoljeća općenito, analizirat ćemo predrafaelitski zahvat u književnost i vizualnost, i način na koji predrafaeliti anticipiraju kritičke i vizualne prakse 20. stoljeća. Usredotočit ćemo se na književni, kritički i/ili slikarski rad Dantea Gabriela Rossettija, Christine Rossetti, Johna Ruskina, Johna Everetta Millaisa i Williama Holmana Hunta.

Način polaganja ispita: Konačnu ocjenu sačinjava uspjeh iz dviju pismenih provjera znanja (jedne sredinom i druge krajem semestra, 30% + 30% konačne ocjene), te iz eseja na zadanu temu (30% konačne ocjene), uz redovito pohađanje nastave i aktivno sudjelovanje u njoj (10% konačne ocjene).

Način praćenja kvalitete i uspješnosti izvedbe predmeta: Anonimna studentska anketa na kraju semestra.

SADRŽAJ KOLEGIJA PO TJEDNIMA
TJEDAN 1 Viktorijanci i vizualnost. Panoptizam. Slikarstvo i fotografija.
TJEDAN 2 Viktorijanci i Foucault (vizualnost i seksualnost). Historizam i drugi zakon termodinamike.
TJEDAN 3 Predrafaelitsko bratstvo. Vizualnost, naracija, historizam.
TJEDAN 4 Predrafaelitski Shakespeare (1). Hamlet. Millais, „Ophelia“
TJEDAN 5 Predrafaelitski Shakespeare (2). Mjera za mjeru. Millais i Holman Hunt. Tennyson, „Mariana“
TJEDAN 6 Predrafaeliti i psihoanaliza (1). Dante Gabriel Rossetti, „Ecce Ancilla Domini (The Annunciation)“
TJEDAN 7 Predrafaeliti i psihoanaliza (2). Dante Gabriel Rossetti, „Pia de’ Tolomei“ i „Proserpine“. Dante Gabriel Rossetti i sonet. Freud, „Žalovanje i melankolija“
TJEDAN 8 Pismena provjera. Predrafaeliti i prijevodna književnost. Prijevod kao „ludilo realizma“.
TJEDAN 9 Žene u bratstvu. Viktorijanske spisateljice. Christina Rossetti (1). „In an Artist’s Studio“, „My Dream“, „The Convent Threshold“
TJEDAN 10 Žene u bratstvu. Viktorijanske spisateljice. Christina Rossetti (2). Goblin Market
TJEDAN 11 Predrafaeliti, politička ekonomija i biopolitika. Ford Madox Brown, „Work“. Ruskin kao kritičar.
TJEDAN 12 Predrafaeliti i hrvatska kritika. Matoš i Krleža.
TJEDAN 13 Predrafaeliti i (post) modernost. Fowles i Byatt.
TJEDAN 14 Završna diskusija.
TJEDAN 15 Pismena provjera. Evaluacija.

Obavezna literatura:
Dickens, Charles. “A Criticism of Millais’ ‘Christ in the House of His Parents’”
Hunt, William Holman. Pre-Raphaelitism and the Pre-Raphaelite Brotherhood (izbor)
Rossetti, Christina Rossetti. Pjesme i proza (izbor)
Rossetti, Dante Gabriel Rossetti. Pjesme, prijevodi, kritika (izbor)
Ruskin, John. Kritika (izbor)
Pater, Walter. “Dante Gabriel Rossetti”
Swinburne, Algernon Charles. Pjesme (izbor)
Tennyson, Alfred. Pjesme (izbor)

Byatt, Antonia Susan. Possession. A Romance
Fowles, John. The French Lieutenant’s Woman

Izborna literatura: