Viktorijanski roman. Poetika i politika

Naslov kolegija: Viktorijanski roman. Poetika i politika
The Victorian Novel. Poetics and Politics
(Raniji naziv kolegija: Viktorijanski roman – poetika i kulturna politika)
Nositelj/nastavnik: Prof. dr. sc. Tatjana Jukić
ECTS bodovi: 6
Oblik nastave: 1P+2S
Uvjeti za upis: Položen Uvod u studij engleske književnosti 1 i 2
Trajanje: 3. ili 5. semestar

Opis kolegija: U kolegiju ćemo opisati i analizirati poetiku i politiku viktorijanskoga romana, uz pretpostavku da i poetika i politika ovise o vezama koje viktorijanski roman uspostavlja s diskursima prirodnih znanosti, društvene i političke teorije, te vizualnih umjetnosti. Usredotočit ćemo se na izabrane romane Charlotte Brontë, Charlesa Dickensa i George Eliot. Studentima se preporučuje da uz njih pročitaju i jedan roman Anthonyja Trollopea i/ili Thomasa Hardyja.

Način polaganja ispita: Konačnu ocjenu sačinjava uspjeh iz dviju pismenih provjera znanja (jedne sredinom i druge krajem semestra, 30% + 30% konačne ocjene), te iz eseja na zadanu temu (30% konačne ocjene), uz redovito pohađanje nastave i aktivno sudjelovanje u njoj (10% konačne ocjene).

Način praćenja kvalitete i uspješnosti izvedbe predmeta: Anonimna studentska anketa na kraju semestra.

SADRŽAJ KOLEGIJA PO TJEDNIMA
TJEDAN 1 Viktorijanska kultura i roman.
TJEDAN 2 Viktorijanski roman i prirodne znanosti. Lyell i Darwin.
TJEDAN 3 Viktorijanski roman i viktorijanske društvene i političke teorije (1). Spisateljice.
TJEDAN 4 Viktorijanski roman i viktorijanske društvene i političke teorije (2). Bentham i utilitarizam.
TJEDAN 5 Viktorijanski roman i vizualne umjetnosti (1). Panoptizam. Pripovjedač i fokalizacija.
TJEDAN 6 Viktorijanski roman i vizualne umjetnosti (2). Predrafaeliti.
TJEDAN 7 Kolokvij.
TJEDAN 8 Charlotte Brontë, Jane Eyre (1).
TJEDAN 9 Charlotte Brontë, Jane Eyre (2).
TJEDAN 10 Charles Dickens, Great Expectations (1).
TJEDAN 11 Charles Dickens, Great Expectations (2).
TJEDAN 12 George Eliot, Felix Holt, the Radical (1).
TJEDAN 13 George Eliot, Felix Holt, the Radical (2).
TJEDAN 14 Završna diskusija.
TJEDAN 15 Kolokvij. Evaluacija.

Obavezna literatura:
Charlotte Brontë, Jane Eyre, 1847.
Charles Dickens, Great Expectations, 1861.
George Eliot, Felix Holt, the Radical, 1866.

Izborna literatura:
George Eliot, Middlemarch, 1871.
John Fowles, The French Lieutenant’s Woman, 1969.
Thomas Hardy, Far from the Madding Crowd, 1874.
Antohony Trollope, Doctor Thorne, 1858.
Nancy Armstrong, Fiction in the Age of Photography: The Legacy of British Realism. Cambridge (Mass.): Harvard UP. 2000. 75-124.
Gillian Beer, Darwin’s Plots: Evolutionary Narrative in Darwin, George Eliot and Nineteenth-Century Fiction. London: Routledge & Kegan Paul. 1983. 236-258.
Peter Brooks, Reading for the Plot. Design and Intention in Narrative. Cambridge (Mass.): Harvard UP. 1992. 113-142.
Tatjana Jukić, Zazor, Nadzor, sviđanje. Dodiri književnog i vizualnog u britanskom 19. stoljeću. Zagreb: Zavod za znanost o književnosti Filozofskog fakulteta u Zagrebu. 2002. 157-208, 291-320.
J. Hillis Miller, Victorian Subjects. New York: Harvester Wheatsheaf. 229-235, 289-302.
Griselda Pollock, Vision and Difference. Femininity, Feminism and the Histories of Art. New York i London: Routledge. 1988. 91-114.
Elaine Showalter, A Literature of Their Own: British Women Novelists from Brontë to Lessing. Princeton: Princeton UP. 1977. 37-72.
Herbert F. Tucker (ur.). Victorian Literature and Culture. Oxford: Blackwell. 1999. 307-404.425-437.